CIEKAWE ZJAWISKA PIORUNY

Co to jest piorun?


Pioruny - to niezwykle ciekawe zjawiska występujące w czasie burzy. Burze powstają w sytuacji, gdy w ciągu godziny występujący prąd ciepłego, wilgotnego powietrza zmienia niewielkie chmury kłębiaste (tzw. cymulusy) w ciężkie, gęste chmury burzowe o wysokości 10-16 kilometrów i szerokości około 8 km. Z potężnymi prądami występującymi sąsiadują zstępujące prądy chłodniejszego powietrza, które razem tworzą w chmurze silne zawirowania. Szybko wznoszące się powietrze porywa w górę duże krople wody, kryształki lodu i grad. Ich zderzenia wytwarzają potężne ładunki elektryczne. Gdy zgromadzi sie ich odpowiednia ilość, następuje wyładowanie elektryczne.

Rodzaje piorunów

Wyróżnia się 3 rodzaje piorunów:

Piorun liniowy - Występuje najczęściej i najlepiej został poznany. Ma postać rozgałęzionych linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Piorun szuka zawsze najkrótszej drogi prowadzącej z chmury do ziemi. Mimo to nie przebywa jej w linii prostej, lecz wężowatej. Dzieje się tak dlatego, że powietrze, które bardzo słabo przewodzi elektryczność, nie jest substancją ściśle jednorodną. Istnieją w nim miejsca lepiej i gorzej przewodzące prąd elektryczny, a piorun starając się biec po linii najmniejszego oporu, wybiera drogę wzdłuż linii najlepszego przewodnictwa elektrycznego. Lepszym przewodnikiem jest wilgotne powietrze, dlatego gdy podczas burzy pada deszcz, piorun ma tendencję przebiegania w miejscach najobfitszych opadów. Również ciepłe i zanieczyszczone (np. przez pył i sadzę) powietrze nieźle przewodzi elektryczność, piorun więc chętnie uderza w kominy fabryczne, tym bardziej, że są one wysokie.


Piorun paciorkowaty – Inaczej wyładowanie paciorkowate, zwane również łańcuszkowym, widoczne w postaci łańcuszka – oddzielonych punktów lub odcinków świetlnych. Zazwyczaj powstanie tego pioruna jest zapoczątkowane wyładowaniem liniowym, które pozostawia po sobie szereg świecących części. Przerywana linia pioruna łańcuszkowego ma przeważnie większą średnicę niż kanał pioruna liniowego, a jej kolor oscyluje pomiędzy żółcią a czerwienią.


Piorun kulisty – Ma kształt zbliżony do kuli jak sama nazwa wskazuje, ale bardzo często występują jako pręty, owale, elipsy, dyski oraz inne chaotyczne bryły o zaokrąglonych krawędziach. Prawie połowa zaobserwowanych piorunów kulistych posiada ogon, jedna piąta wydziela iskry, a z    6 % piorunów kulistych wydostają się ogniste języki. Kule mogą także być otoczone aureolką, dymem, płomieniem lub wyrzucać z siebie strzały. Ich powierzchnia jest różna – rozmyta i poszarpana, bez wyraźnej granicy lub gładka i ostra o wyraźnych kształtach.Źródła informacyjne:

http://www.twojapogoda.pl/encyklopedia/b/105300,burza

http://www.gimrzepiennik.cba.pl/pioruny/RODZAJE%20PIORUNOW.htmlStrony internetowe dla firm - szybko i za darmo!